O odnawialnych źródłach energii - kwestie energetyki solarnej

tylko podczas upalnego lata, ale nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że całe niebo jest pokryte chmurami, istnieje olbrzymi potencjał do wykorzystywania energii słonecznej w celach przetwórczych. Energia pochodząca ze Słońca

O odnawialnych źródłach energii - kwestie energetyki solarnej ogniwa słoneczne sklep

Energia słoneczna w Polsce

Polska jest dość korzystnie położonym krajem pod względem nasłonecznienia. Dzięki temu, że dociera do nas bardzo duża ilość Słońca nie tylko podczas upalnego lata, ale nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że całe niebo jest pokryte chmurami, istnieje olbrzymi potencjał do wykorzystywania energii słonecznej w celach przetwórczych. Energia pochodząca ze Słońca to doskonały pomysł na wytwarzanie prądu na własny użytek. Najbardziej popularne są obecnie kolektory słoneczne, które mogą posłużyć na przykład do ogrzewania wody w gospodarstwie domowym czy nawet w sporym przedsiębiorstwie. Oczywiście, z roku na rok pojawia się coraz więcej rozwiązań w tym zakresie i dzisiaj możemy już zdecydować się na zupełnie inne instalacje, które również korzystają ze słońca.


Czym jest zjawisko fotoelektryczne?

Efekt fotoelektryczny (zjawisko fotoelektryczne, fotoefekt, fotoemisja) ? zjawisko fizyczne polegające na emisji elektronów z powierzchni przedmiotu, zwane również precyzyjniej zjawiskiem fotoelektrycznym zewnętrznym ? dla odróżnienia od wewnętrznego.

W zjawisku fotoelektrycznym wewnętrznym nośniki ładunku są przenoszone pomiędzy pasmami energetycznymi, na skutek naświetlania promieniowaniem elektromagnetycznym (na przykład światłem widzialnym) o odpowiedniej częstotliwości, zależnej od rodzaju przedmiotu.

Emitowane w zjawisku fotoelektrycznym elektrony nazywa się czasem fotoelektronami. Energia kinetyczna fotoelektronów nie zależy od natężenia światła, a jedynie od jego częstotliwości. Gdy oświetlanym ośrodkiem jest gaz, zachodzi zjawisko fotojonizacji, natomiast gdy zachodzi zjawisko fotoelektryczne wewnętrzne, mówi się o fotoprzewodnictwie.

Odkrycie i wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego przyczyniło się do rozwoju korpuskularno-falowej teorii materii, w której obiektom mikroświata przypisywane są jednocześnie własności falowe i materialne (korpuskularne). Wyjaśnienie i matematyczny opis efektu fotoelektrycznego zawdzięczamy Albertowi Einsteinowi, który w 1905 roku wykorzystał do tego hipotezę kwantów wysuniętą przez Maxa Plancka w 1900 roku.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_fotoelektryczny


Ekologicznie, znaczy taniej?

Wytwarzanie energii zgodnie z zasadami ekologii coraz częściej staje się priorytetem. W ciągu ostatnich lat świadomość odnośnie szkodliwych sposobów produkcji energii tradycyjnymi metodami, a także większa dostępność instalacji takich, jak panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne sprawiły, że coraz większa część osób chciałaby wykorzystać taki rodzaj produkcji energii we własnym gospodarstwie domowym. Jest to nie tylko ekologiczna forma produkcji energii, ale także sposób na znaczący spadek wydatków związanych z energią elektryczną. Warto więc zastanowić się nad takim rozwiązaniem, gdy chcemy zmienić sposób uzyskiwania energii we własnym domu czy nawet w przedsiębiorstwie.