Jak wyglÄ…da praca w geodezji

eniePraca w zawodzie geodety jest dość wymagająca i pod względem fizycznym i psychicznym. Robienie wszelkich pomiarów i nanoszenie ich na mapy wymaga poświęcenia sporej ilości czasu w terenie. Nie ważne są tutaj warunki

Jak wygląda praca w geodezji W zasadzie zawsze konieczne będzie korzystanie z takich usług jak: , bez względu na to czy będzie to budowa, sprzedaż działek czy inna inwestycja w nieruchomości.

Praca w terenie

Praca w zawodzie geodety jest dość wymagająca i pod względem fizycznym i psychicznym. Robienie wszelkich pomiarów i nanoszenie ich na mapy wymaga poświęcenia sporej ilości czasu w terenie. Nie ważne są tutaj warunki atmosferyczne, więc czy deszcz, czy śnieg geodeta wykonać pomiar może i musi.

Każdy geodeta przechodził przez okres ciągłego robienia pomiarów, czy to na zlecenia czy jako wstęp do prac geodezyjnych. Niestety część prac można wykonywać jedynie posiadając odpowiednie państwowe uprawnienia, a te wymagają szkoleń i zdawania egzaminów. Co stanowi pewną barierę i wydłuża czas na szkolenie dobrego geodety.


W terenie i w biurze, czyli praca geodety

Geodeta to praca na dwa różne sposoby. Po pierwsze geodeta pracuje w terenie, często musi pojechać na wskazane miejsce i dokonać odpowiednich pomiarów wysokościowych i odległościowych. Posługuje się wtedy zaawansowaną aparaturą pomiarową, którą musi umieć odpowiednio obsługiwać, aby zmierzone odległości były jak najbardziej dokładne.

Po zebraniu potrzebnych danych dalsza cześć pracy geodety polega na przygotowywaniu i opracowywaniu mapek, np. tych do celów projektowych na potrzeby budowy nieruchomości, ale nie tylko. Stosując odpowiednie wzory oraz oprogramowanie komputerowe geodeta oblicza kolejne punkty na podstawie pomiarów i nanosi je na mapki, które są efektem jego pracy. Oprócz tego geodeta może przygotować różne dokumenty potrzebne do prowadzenia i realizowania inwestycji.


O geodezji... satelitarnej

Geodezja satelitarna ? dział geodezji wyższej, zajmujący się wyznaczaniem położenia (pozycji) punktów geodezyjnych i obiektów ruchomych; tworzeniem precyzyjnych globalnych, regionalnych (kontynentalnych), lokalnych przestrzennych sieci geodezyjnych (x, y, z); tworzeniem systemów nawigacyjnych; wyznaczaniem modeli pola grawitacyjnego Ziemi i funkcji tego pola (spłaszczenie Ziemi, kształt geoidy, odchylenia pionu itd.); pomiarem, monitorowaniem i modelowaniem zjawisk geodynamicznych (ruch bieguna, stabilność ruchu obrotowego Ziemi, pływy, ruchy skorupy ziemskiej).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_satelitarna