Pielęgniarka społeczna
Pielęgniarka społeczna ? pielęgniarka przygotowana w zakresie pracy socjalnej, współdziałająca w polepszaniu warunków zdrowotnych, w których funkcjonuje człowiek. Jej działania mają charakter pielęgnacyjno-opiekuńczy i społeczno-wychowawczy.
Działalność pielęgniarki społecznej dotyczy pielęgnowania zdrowia, zapobiegania chorobom i inwalidztwu, opieki nad obłożnie i przewlekle chorymi w domu, opieki nad niemowlęciem, kobietą w ciąży, matką karmiącą, osobami starymi i niedołężnymi. Występuje ona m.in. do różnych instytucji w imieniu pacjenta lub na jego prośbę oraz pomaga w umieszczeniu przewlekle chorych na oddziałach opieki długoterminowej. Do zadań pielęgniarki społecznej należy także m.in.:
udzielenie rodzinie chorego (lub opiekunom) informacji dotyczących postępowania z przewlekle lub obłożnie chorym, kalekim lub nieuleczalnie chorym pacjentem (opartych na zaleceniach lekarza leczącego);
zapewnienie pacjentom bezdomnym ubrania, miejsca pobytu (m.in. w schronisku, noclegowni, domu pomocy społecznej, domu samotnej matki, oddziale dla przewlekle chorych lub opieki długoterminowej) oraz pochówku (w razie zgonu);
występowanie do sądu rodzinnego o skierowanie dzieci pozbawionych opieki domowej do placówki opiekuńczo-wychowawczej;
kontrola środowiska chorego (warunków mieszkaniowych i rodzinnych) mająca zapewnić mu pomoc lub skierowanie w odpowiedniej placówki (m.in. domu pomocy społecznej lub zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego);
pomoc w stworzeniu warunków do odbycia połogu samotnym matkom po wypisaniu ich ze szpitala;
pomoc w adopcji (m.in. przewiezienie dziecka do rodziny zastępczej lub oddziału proadopcynego).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pielęgniarka_społeczna
Trudne zadanie - opieka nad starszÄ… osobÄ…
Opieka nad osobą starszą to spore wyzwanie i na pewno trzeba mieć do tego dryg, oraz morze cierpliwości. Jest to trudne i wymagające zajęcie, ponieważ z seniorem jak z dzieckiem, tylko takim większym i bardziej marudnym. Dlatego też nie każdy może i nie każdy powinien zajmować się starszą osobą.
Prywatne wizyty opiekunek mogą być dość drogie, jednak czasami nie mamy innego wyjścia i jako rodzina musimy zapewnić naszej babci, czy dziadkowi jak najlepszą opiekę. Sporo takich opiekunek posiada jeszcze wykształcenie pielęgniarskie i to właśnie takiej osoby powinniśmy szukać. Oprócz tego warto zapytać samego zainteresowanego, czy dana opieka mu odpowiada, czy nie.
Wikiepdia o pielęgniarstwie
Pielęgniarstwo ? termin używany do różnego rodzaju zadań i działań zawodowych pielęgniarek i pielęgniarzy oraz nauki, wiedzy, techniki i sztuki z tymi czynnościami związanymi.
Pielęgniarstwo bywa stosowane w takich znaczeniach jak m.in.:
czynności mające na celu pielęgnację chorych i opiekę nad nimi, wykonywanych przez pielęgniarki;
zawód zapoczątkowany przez Florence Nightingale w XIX wieku;
działalność związana z kształceniem, doskonaleniem zawodowym pielęgniarek oraz systemem organizacyjnym tych czynności;
składowa część pojęcia służba zdrowia z jej problematyką.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pielęgniarstwo